poniedziałek, 11 sierpnia 2014

SerenityTwórcy:
Scenariusz: Brett Matthews (t.01-02)/Joss Whedon (t.02, 05)/Zack Whedon (t.04-05, 07, 08)/Jim Krueger (t.05)/Patton Oswald (t.06)
Rysunki: Will Conrad (t.01-03)/Chris Samnee (t.04-05)/Fabio Moon (t.07)/Patrick Reynolds (t.06)/Georges Jeanty (t.08)


Swoje palce maczali:
tłumaczenie: DanY
grafa: B (t.01)/DanY (t.02-03)/Gaudip (t.04-08)
korekta: Royus (t.01)/
T#M, Missio (t.02-03, 05)/Venda (t.04-08)

Translacja tomu 1 wykonana przez grupę CFC podczas mojego w niej członkostwa. Tom 2 powstał przy współpracy z CFC.
Dla zainteresowanych Universum Serenity, wg chronologii wszystko należy oglądać/czytać w następującej kolejności:

Serial: 
01 - Serenity (pilot)
02 - The train job
03 - Bushwhacked
04 - Our Mrs. Reynolds
05 - Shindig
06 - Safe
07 - Jaynestown
08 - Out of gas
09 - Ariel

10 - War stories
11 - Trash
12 - The message
13 - Heart of gold
14 - Objects in space 
Komiksy: 
15 - Porzuceni
16 - Lepsze dni
17 - Druga połowa
18 - Przestój
19 - Opowieść Shepherda
 
Film: 
20 - Serenity
Komiksy:
21 - Do dechy
22 - To nigdy nie jest proste
23 - Liście na wietrze 
24 - Brak mocy we Wszechświecie

tom 1: Porzuceni
'Po tym jak nasza Ziemia uległa unicestwieniu, znaleźliśmy nowy system słoneczny. Tuziny planet i setki księżyców. Każda zmieniana w procesie trwającym dekady, aby umożliwiała życie ludziom. By stać się nową Ziemią. Planety Środka zawiązały sojusz i zadecydowały, że wszystkie inne planety muszą się im podporządkować. Jednak nie każda się na to zgodziła. Po wojnie wielu przegranych wolało odlecieć na krańce systemu, niż poddać się kontroli Sojuszu. Tu ludzie walczyli o przetrwanie, o najbardziej zaawansowane technologie: statki, które dawały pracę i broń, która pozwalała ją zachować. Kapitan miał proste zadanie: znaleźć załogę, znaleźć robotę, latać.
Kontynuacja rewelacyjnego, serialu zablokowanego przez FOX TV. Jest to łącznik pomiędzy świetnym serialem 'Firefly' i filmem 'Serenity'

tom 2: Lepsze dni
"Serenity: Lepsze Dni" zaczynają się tam, gdzie kończy się serial. Olbrzymią zaletą tego komiksu jest fakt, że czytając go, czujemy się jakbyśmy oglądali kolejny odcinek serialu. W czasie czytania, wydaje nam się, że słyszymy głosy odtwórców głównych ról. Zastanawiamy się wtedy, jak wielką kontrolę miał Whedon nad serialem. Nic co zostało napisane w "Serenity: Lepsze Dni" nie wydaje się być nie na swoim miejscu, czy nietypowo opisuje któregoś z członków załogi. Dialogi są jakby żywcem wyjęte z ust bohaterów, a czytelnik w trakcie lektury niemal wierzy, że aktorzy są wtedy tuż przy nim.
"Serenity: Lepsze Dni" po raz kolejny w ekscytujący i pełen wartkiej akcji sposób ukazują losy naszych ulubionych kosmicznych kowbojów. Mal i jego załoga dokonują skoku, który obiecuje im wielki zysk. Lecz w jego trakcie jeden z członków załogi zostaje pojmany i poddany torturom. Pozostali muszą odłożyć na bok dzielące ich sprawy i zjednoczyć siły we wspólnym wysiłku uratowania jednego z nich, nawet jeśli ma to oznaczać utratę wszelkich zysków z rabunku.

tom 3: Druga połowa
Załoga Serenity wsiada do latającego dyliżansu, starając się ochronić go przed Łupierzcami oraz dostarczyć jego ciężko rannego pasażera do miejsca przeznaczenia, by otrzymać drugą połowę zapłaty. Gdy Simon stara się utrzymać pasażera przy życiu, River odkrywa, że jest on agentem Sojuszu tropiącym przemytników i wystawiającym ich żołnierzom Sojuszu na śmierć. Uświadomiwszy sobie, że dziewczyna może być zbiegiem poszukiwanym przez Sojusz, agent próbuje zastrzelić River, do czego nie dopuszcza Simon nokautując go. Za to River zabija agenta chcąc się go raz na zawsze pozbyć.

Jakość skanów, ze względu na to, że jest to komiks internetowy, pozostawia wiele do życzenia.

tom 4: Przestój
Załoga Serenity zaraz po skoku utyka na lodowej planecie w środku burzy śnieżnej. Zoe i Wash cieszą się z czasu spędzonego razem, w tym czasie Inara i Kaylee skarżą się Malowi na jedzenie na pokładzie. Jayne opowiada Simonowi o nocy spędzonej w burdelu i jej konsekwencjach. Załoga kompletnie nie zdaje sobie sprawy, że szukająca ich lokalna banda w końcu ich znajduje. Tylko River orientując się co jest grane zabija napastników. Gdy burza się kończy Serenity odlatuje. River zdradza, że wie o sekrecie Shepherda Booka, i o tym, że potrafi zabijać ludzi z równą łatwością co ona.

tom 5: Opowieść Shepherda
W „Opowieści Shepherda” zostaje w końcu odkryta jedna z największych tajemnic Serenity. Pokazuje nam ona życie, jednej z najbardziej popularnych postaci – Shepherda Booka!
Shepherd Book, jeden z najpopularniejszych bohaterów kultowego serialu telewizyjnego Firefly, nawet wśród tułaczy tworzących załogę gwiezdnego statku Serenity, pozostawał zagadką. Niezmiernie religijny człowiek, zdecydowany by czynić dobro. Book jednak, gdy wymagają tego okoliczności, jawi się jako wyszkolony i budzący strach żołnierz.
Kim był Derrial Book, zanim przeniósł w gwiazdy swoje przesłanie mające na celu zbawienie ludzkości? Kim był, gdy uczył się walczyć bez końca, ze ślepą furią, bez wyrzutów sumienia? I jak odnalazł Boga w misce zupy?
Napisana przez scenarzystów Jossa Whedona, i Zacka Whedona (Dr. Horrible), ilustrowana przez Chrisa Samnee (Area 10), „Serenity: Opowieść Shepherda” stanowi głęboką analizę zmagań człowieka pragnącego odkupienia we wszechświecie pełnym biedy, kierowanym chęcią władzy i chciwością. Przepełniona akcją, „Opowieść Shepherda”, jest urzekającą historią. Swoistą podróżą w czasie i przestrzeni, mająca na celu analizę życia jednego człowieka. Od samego początku.

tom 6: Do dechy
Tym razem komiks skupia się na osobie Hobana "Washa" Washburne'a. Po śmierci Washa, trzech jego kolegów składa się by kupić luksusowy model Firefly, który ma upamiętnić ich przyjaciela nosząc nazwę Jetwash. Podczas ceremonii chrztu statku nie są początkowo znaleźć odpowiednich słów, i zamiast przemowy każdy z nich opowiada historię, jaką przeżył, a w której swój duży udział miał Wash. Wspomnienia wprowadzają sentymentalny nastrój. Gdy już mają ochrzcić statek szampanem, swoje trzy grosze wtrąca Zoe, żona Washa, nalegając by szampana zastąpić butelką taniego, azjatyckiego likieru zwanego un-ga-pae, który to trunek uwielbiał zmarły.

tom 7: To nigdy nie jest proste
Tym razem historia dzieje się w czasie gdy Zoe jest w ciąży. Serenity ląduje na odludziu w celu odebrania kolejnego ładunku. W czasie nieobecności większości załogi, przygodny pasażer podejmuje próbę kradzieży statku.

tom 8: Liście na wietrze
Załoga Malcolma Reynoldsa wstrząsa całym wszechświatem, aż do samego rdzenia gdy obnaża przestępstwa przeciw ludzkości dokonane przez Sojusz, złowrogi rząd. Wieczny wyrzutek, Mal, będąca w ciąży Zoe, mowy pilot River Tam oraz reszta ocalałej załogi, znajdują się w największym jak dotąd niebezpieczeństwie. Jednocześnie wszyscy we wszechświecie, zarówno Sojusz jak i rebelianci, zadają sobie to samo pytanie, gdzie jest Serenity….

tom 9: Brak mocy we Wszechświecie
Podczas Wojny Zjednoczeniowej, Sojusz scementował swoją dominację. Zmiażdżyli opór Brązowych Płaszczy i zdołali stłumić wszelki, powstający opór.
Serenity, statek klasy Firefly, dowodzony przez byłego żołnierza Brązowych Płaszczy Malcolma Reynoldsa, do którego załogi należą pierwszy oficer Zoe Washburne, jej córka Emma, najemnik Jayne Cobb, mechanik Kaylee Frye, była Towarzysz Inara Serra, lekarz Simon Tam, oraz pilot, medium, geniusz, na której niegdyś eksperymentował Sojusz, River Tam.
Są przemytnikami, śmieciarzami, złodziejami a przede wszystkim wyjętymi spod prawa, poszukiwanymi przestępcami. Niedawno ujawnili straszliwy sekret Sojuszu o tym, że Sojusz jest odpowiedzialny za stworzenie piratów kanibali znanych jako Łupieżcy, a Mal i jego załoga zinfiltrowała obiekt Sojuszu aby uratować Iris, jedną z wielu przetrzymywanych, podobnie jak River, dziewczyn.
Pomimo zwiększonego ryzyka dla załogi, Serenity kontynuuje proceder przemytu. Mal przyjmuje wszelkie zlecenia z nadzieją, że unikną wszystkich, którzy ich poszukują….

19 komentarzy:

 1. Woow, uwielbiam Serenity/Firefly. Nie wiedziałem, że wyszedł nawet komiks. Dzięki. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. polecam t.04

  jestem fanem Fabio Moona
  genialny człowiek

  OdpowiedzUsuń
 3. Float_Out ????????????

  OdpowiedzUsuń
 4. wiki..
  2.1 Those Left Behind
  2.1.1 Plot summary
  2.2 Better Days
  2.2.1 Plot summary
  2.3 The Other Half
  2.4 Float Out
  2.5 The Shepherd's Tale
  2.6 Downtime
  2.7 Firefly Class 03-K64 - It's Never Easy

  OdpowiedzUsuń
 5. oki, numeracja zmieniona, 2 brakujace czesci w tłumaczeniu, dzieki za info

  OdpowiedzUsuń
 6. ta kolejność co podaje wiki tez nie jest chronologiczna, ja podam w miare tak jak dzieja sie przygody

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję Panowie za Serenity> Super prezent. Oczekujemy na brakujące części. Pozdrawiam Nefrytowa :).

  OdpowiedzUsuń
 8. długo nie będziesz czekała...

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzięki, to super wiadomość dla wszystkich miłośników załogi Serenity :), Nefrytowa.

  OdpowiedzUsuń
 10. Super, dzięki za kolejny nr Serenity, jupi :-), Nefrytowa.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzięki Wam poznałam uniwersum Firefly,jestem tuż po obejrzeniu serialu. Komiks pozwala jeszcze raz spotkać się z załogą.
  Szczerze dziękuję za tę możliwość!:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Super komiks!!!
  Czekam na kolejne części.
  Pozdrawiam.
  Tadek

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam,
  Moja prośba może łamać Twoją prośbę o nie pytanie na temat nie pytania na temat brakujących komiksów, ale i tak poproszę Cię o pomoc. Nie orientuje się w świecie komiksów i stąd moja prośba. Na jakich ang stronach szukasz skanlacji z serenity (najszybciej pojawiających się wersji do przeczytania) oraz którą stronę Ja mam śledzić by najszybciej dowiedzieć się o polskiej wersji tychże komiksów?(Twój blog?)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, nie łamiesz prośby, bo Serenity nie wyszło w Polsce drukiem. Serenity to projekt Dany'ego, który raczej nie wróci. Sprawdziłem, że wyszła nowa seria. Skany szukane są po całym internecie, nigdzie konkretnie. Nikt tego nie kontynuuje, ale skontaktuję się z Danym w tej sprawie i odpiszę w ciągu kilku dni (obym nie zapomniał :P). Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Wow, dzięki za info i chęć pomocy. Czekam na odp.
   Pozdrawiam

   Usuń
  3. Prawdopodobnie tak.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 14. Ja tylko na chwilę po dłuuuuugiej nieobecności, nie wrócę do tłumaczenia ale do Serenity mam ogromny sentyment. Przetłumaczyłem kolejną miniserię (6 tomów+opowiadanko, wyjdzie w 1 tomie lub oddzielnie, zależy od Vendy i Teca). Kiedy wyjdą też zależy od w/w dwójki, ja swoje zrobiłem i także poczekam na efekt końcowy. Pozdrawiam wszystkich i papatki, pewnie do zobaczenia jeśli wyjdzie nowa seria z Firefly, wtedy i tylko wtedy ;)

  OdpowiedzUsuń