poniedziałek, 25 czerwca 2012

Świat MutantówTwórcy: 
Scenariusz: Jan Strnad
Rysunki: Richard Corben


Swoje palce maczali: 
tłumaczenie: Tuco
grafa: j13
korekta: Venda, j13, beerate (t.01), julass (t.02)


"Tak naprawdę nie wiemy, dlaczego świat się skończył, ani jak długo to trwało. Co chwila znajdujemy skrawek gazety lub zniszczony przez pogodę dziennik z tamtej ery. Nazywają to... wielką głupotą. Ale nic nie wyjaśniają."
Poznaj przygody mutanta Dimento w scenerii zmutowanego świata, gdzie wszyscy są... GŁODNI! Fragment "Świata Mutantów" (w przerażająco skopanym druku) zaprezentowany był w Polsce w magazynie "Komiks Fantastyka" w latach 90-tych.


13 komentarzy:

 1. dzięki - polecam Corbena

  przez bardzo długi czas był zaniedbywany

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny komiks!
  Fragment z "Komiksu Fantastyki" zrył mi w dzieciństwie mózg.

  OdpowiedzUsuń
 3. Do dziś mam ten numer "Komiksu Fantastyki". Fajnie było przeczytać w pełnej wersji. Kto by pomyślał po tych kilku stronach, że w tym komisie jest tyle humoru. Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dokładnie, tam jest masa zabawnych scen. Szok.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świat Mutantów i Dimento to w całości pomysł Corbena. Na początku komiks składał się z kilku luźnych epizodów - właśnie jeden z takich shortów został opublikowany w "Komiksie-Fantastyka". Dopiero później Corben zaprosił do współpracy Strnada, który dopisał resztę i połączył całość w jedną spójną opowieść. Zauważyliście, że epizod z "K-F" w wersji albumowej ma dwie plansze więcej (m.in. finałowa scena walki została wydłużona o jedną planszę)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...hmmmm..
   Nie, żebym był jakimś eXpertem..
   jednakowoŻ z tego, co się zdĄżyłem zorientować..
   Pomysł jak najbardziej był Corbena, lecz ten spasował dość szybko i wezwał do współpracy Jaśka; jak niesie oficjalna historYa "..pod koniec drugiego rozdziału..", czyli następnych 6 rozdz. przypisałbym Janowi, a dodatkowch 8 "spajających" album plansz.. ciężko powiedzieć..
   Epizod prezentowany w "KF" były to 2 ostatnie strony odcinka 3 i cały odc. 4 z magazynu Warrena "1984". Wersja prezentowana w "1984" (a tym samym ta z "KF") wyróżnia się jeszcze zmienionymi (bez zgody autorów) niektórymi tekstami, dopiero w wydaniu albumowym przywrócono ich oryginalne brzmienie.
   A tak już zupełnie na marginesie... w prezentowanej w KF przed komiksem nocie informacyjnej nt. Corbena znajduje się wiele dezinformacji :) - cóż, takie to były wtedy czasy, "bezwyszukiwarkowe"!
   (anonimowo, żeby nie zgrywać alfomegi:D)

   Usuń
 6. BTW: W komiksie są wstępniaki Strnada i Corbena z wyjaśnieniem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna robota
  A ile tego jest części?

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy kolejne albumy świata mutantów są czarno-białe?

  OdpowiedzUsuń
 9. Z tego co mi wiadomo, Corben nie dorobił żadnej dalszej kontynuacji historii ze Świata Mutantów. Sama kontynuacja, czyli "Synowie Świata Mutantów" była wydawana przez Corbena w jego własnym wydawnictwie w pięciu zeszytach, z czego dwa pierwsze były kolorowe, pozostałe (pewnie ze względów finansowych) już tylko w czerni i bieli. Zresztą można to zauważyć po załączonych na końcu komiksu okładkach do wszystkich części.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten komiks zasługuje na reedycję w kolorze.

  OdpowiedzUsuń
 11. Chyba francuskie wydanie jest całe w kolorze.

  OdpowiedzUsuń